Jedná se o nepříliš technicky náročný ale zato o fyzicky a klimaticky náročný výstup v oblasti Cordilera Real doplněný o aklimatizační výlety k jezeru Tititaca a relaxační výlet na Altiplano
PROGRAM
1. den – přílet do La Pazu (3800 – 4000m)
2. den – La Paz: dospání, domluvení převozu, nákupy jídla
3. den – aklimatizační výlet z La Pazu na slavnou indiánskou památku Tiwanacu (3850 m), návrat do la Pazu
4. den – aklimatizační výlet do Copacabany – jezero Titicaca (3812 m), návrat do La Pazu
5. den – přejezd do Soraty (2800m), přespání v hotelu
6. den – nástup na Laguna Chilata (3800 m)
7. den – tábor u Laguna Glaciare (4200m)
8. den – aklimatizační vycházka do BC pod Ancohume (5050 m)
9. den – základni tábor (BC) na Ancohume (5050 m) – vynáška a vybudování tábora
10. den – první postupový tábor 5400 m nad ledovcem
11. den – výstup na vrchol Ancohuma (6450 m) a sestup do BC (5050 m)
12. den – sestup na Laguna Chilata (3800 m)
13. den – návrat do Soraty
14. den – rezerva
15. den – odjezd do La Pazu, přejezd nočním busem do Uyuni
16. den – třídenní výlet s cestovkou – Salar de Uyuni
17. den – třídenní výlet s cestovkou – Altiplano
18. den – třídenní výlet s cestovkou – Altiplano s nočním přejezdem busem do La Pazu
19. den – odlet domů
TERMÍN červenec, nutno domluvit nejpozději do konce prosince
ORIENTAČNÍ CENA podle počtu účastníků a ceny letenek. Odhad: v případě 4 – členné skupiny + instruktor cca 64 000 Kč na osobu včetně letenky při ceně letenky 35 000 Kč.
DOPRAVA letecky
jak to vidí účastnící z letošní edice expedice na Ancohumu
“Opouštíme teplé léto v Čechách a letíme na jižní polokouli, kde teď mají zimu. Letíme Vídeň-Řím-Miami-La Paz, asi 30 hodin. Dobrodružství začíná tím, že nám v La Pazu nepřistanou a vystupujeme v úplně jiném městě.
La Paz – nejvýše položené mezinárodní letiště na světě (4 000 m n.m.). Nadmořská výška je hned cítit. La Paz je ve znamení dopravních zácp, troubení, prachu, ruchu, hluku. Na ulici tu koupíte všechno. Učarovávají nás prodávající bábušky v pro ně typických širokých sukních, mimčem v dece na zádech a hlavně s buřinkou.
Na cestách místní dopravou nečekejte žádný komfort a vzdálenosti jsou tu díky rozlehlému Altiplanu dlouhé. Ale největší jezero Jižní Ameriky, Titicaca a pozůstatky bájné civilizace Tiwanaku nemůžeme vynechat. Konečně hory – snaha o dobytí vrcholu Ancohumy 6 450 m n.m. – nezdaří se. Nevadí, i tak obdivujeme majestátnost hor, ledovců a jezer. Děkujeme Pachamamě, matce země a bohyni hor, že nás ve zdraví pustila dovnitř a ven ze svého království.
A na závěr 3 denní zájezd na největší solnou pláň na světě, Salar de Uyuni. Tolik soli pohromadě jinde neuvidíte. Stejně jako úchvatné scenérie v přilehlé přírodní rezervaci.
Plni zážitků se vracíme domů, však jen v šesti. Jeden z nás si neúmyslně kvůli potížím s visy prodlouží pobyt v La Pazu o necelý týden.” Endorf
.
.
“Bolivie je krásná země, jen je potřeba si trochu zvyknout – třeba na to, že vás vysadí na jiném letišti, než bylo původně plánováno (pro LaPazské letiště už posádka překročila časový limit toho, jak dlouho byla na nohou, takže je přeci rozumné letět ještě dál a být ve vzduchu ještě déle, to dá rozum 😉
Neviděli jsme téměř nikoho kouřit – stačí totiž přeci žvýkat koku.
Z počátku vás trochu překvapí, že velká část věcí se prodává na ulici. Ale když odhlédnete od formy, zjistíte, že obsah není zas tak odlišný od našich zeměpisných šířek – na ulici koupíte téměř vše jako u nás.
Hory jsou krásné a bez turistů. Ideálně hned po příletu vypadnout směrem k nim a nebo do menších vesniček – LaPaz totiž smrdí smogem 😉
Výlet ‘quatro-por-quatro’ károu po odlehlých částech Altiplana byl krásným doplněním k horám – přírodu mají Bolivianos opravdu záviděníhodnou. Ale je potřeba si pospíšit, než se tam nahrnou davy turistů.
Tenhle výlet byl parádní záležitostí, doporučuju!” Ondra