Zkusili jste někdy prožitek při lezení na umělé stěně?
Jsem vedoucí horolezeckého oddílu HOM ALPIN IV a máme mezi našimi členy i zdravotně postižené děti, kterým lezení hodně pomáhá a tak jsme se rozhodli, že nabídneme i vám možnost vyzkoušet si, co vám lezení může přinést nového.
Již několikrát jsme měli skupinu zdravotně postižených na boulderové stěně a také na stěně, kde se leze na lanech.
Z našich zkušeností a reakcí klientů jsme zjistili, že lezení přináší zdravotně postiženým toto:
- aby mohli přijmout zodpovědnost za vlastní dospělost, je zapotřebí velká dávka sebedůvěry a odvahy, a lezení se ukázalo jako jedna z cest, kdy si mohou v bezpečí vyzkoušet svoje limity, třeba je i překonat a získat důvěru ve vlastní síly a schopnosti,
- pozorujeme významné zvýšení obratnosti (koordinace), smyslu pro rovnováhu a celkové posílení svalů (rukou i nohou),
- za velice významné považujeme i zlepšení koncentrace, jelikož ve stěně musí každý „jet“ celou dobu „na maximum“,
- v neposlední řadě jsou klienti spokojeni v tolerantním týmu lezců a instruktorů všech věkových kategorií, kde ‘inkluze” je tak samozřejmá, že ji nikdo ani neřeší,
- zájemci odchází s velkou chutí překonávat překážky a učit se novým věcem.
S postiženými na stěně pracují instruktoři lezení a asistenti postižených, které instruktoři obeznámí s technickou formou pomoci a oni naopak pomáhají instruktorům v případě nutnosti specifického přístupu instruktora k danému klientovi.
Lezení většinou probíhá na stěně Big Wall ve Vysočanech v Praze, kam je dobrý přístup i s vozíčkáři. Ale také v Lezeckém centru Smíchov, kde jsme schopni skupinku zájemců dopravit. Lezení je možné s námi dohodnout v dopoledních i odpoledních hodinách. Vzhledem k obsazenosti stěn během pracovních dnů a nebo o víkendu. Cena se počítá za práci instruktora 280 Kč/hod a podíl na jeho vstupu. Vstup a zapůjčení lezeček pro klienty poskytují stěny zdarma.